Fem miljoner kronor till en ännu bättre fritid
2025-02-22
Nu är det bevisat igen. Samarbete lönar sig! Det har t ex gett Ljusnarsbergs kommun 5 000 000 kronor (fem milj kr) till att utveckla meningsfulla fritidsaktiviteter för kommunens ungdomar.
Det är en mycket glad, stolt och tacksam Andreas Lundholm, skolchef i Ljusnarsbergs kommun, som berättar att miljonerna kommer från EU och närmast då från den Europeiska Socialfonden.
– Vi sökte pengarna från fonden i ett mycket nära och mycket gott samarbete med Ljusnarsbergs församling, PRO och Folkets Husföreningen, säger Andreas.
EUmiljonerna kommer att fördelas ut under tre år med början i mars i år.
-Tillsammans med våra samarbetspartners/föreningar ska vi nu verkligen kartlägga vad det är för meningsfulla fritidsaktiviteter som våra ungdomar mellan 6 och 17 år själva vill ha.
-Den kartläggningen gör vi naturligtvis även tillsammans med ungdomarna själva. Här tar vi bland annat skolan till hjälp. Genom skolan når vi ju så gott som samtliga våra ungdomar i den här åldersgruppen, säger Andreas.
Finns utrymme för fler
När bilden har klarnat och ungdomarna själva sagt sitt kommer en projektansvarig att samordna de ungdomsaktiviteter som så småningom ska genomföras och som blir möjliga genom pengarna från EU.
-Även de aktiviteterna kommer att genomföras i nära samarbete med kommunen, församlingen, PRO och Folkets Husförening.
Men – och det är viktigt – det finns även möjlighet för andra föreningar i Ljusnarsberg att var med i projektet rörande meningsfulla fritidsaktiviteter för ungdomar.
Den eller de föreningar, som har tankar eller ideér om vad de kan bidra med,
kan t ex ta kontakt med Andreas.
Den enda egentliga begränsningen för hur dessa pengar från EU ska användas är att de ska användas till aktiviteter och inte till inköp av enskild utrustning till enskilda barn.
Såvitt Kopparbergarn har förstått är Ljusnarsbergs kommun en av bara en handfull kommuner som beviljats den här typen av stöd från EU. Det beror sannolikt på att gruppen som stod bakom ansökan kunde redovisa en mycket gedigen plan för hur pengarna från EU skulle kunna komma till stor nytta.
Text och foto: Arne Wikström
Kommentera